لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

به فرآیند برداشتن موهایی که به طور ناخواسته در نواحی مختلف بدن همچون گردن، شکم، صورت، پشت لب، پیشانی، گوش ها، ناحیه تناسلی، چانه، دست ها، پاها و غیره رشد کرده و موجب ناراحتی افراد می شوند، به وسیله تخریب فولیکول مو از طریق مواجهه با پالس های نور لیزر، لیزر موهای زائد گفته می شود.

در گذشته افراد از روش هایی همچون بند انداختن، پودرهای موبر، اپیلاسیون، محلول های شیمیایی و کرم ها، موچین و غیره برای از بین بردن موهای زائد استفاده می کردند که تمامی این روش ها اولاً موقتی بوده و پس از مدت زمان کوتاهی رشد می کردند ثانیاً با عوارضی همچون شل شدن پوست، تیره شدن آن و ایجاد حساسیت در افراد همراه بودند.

 

لیزر موهای زائد

 

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد

گرماکافت نوری اصل کلی عملکرد لیزر مو است که با تطبیق طول مدت پالس و طول موج مشخصی از نور موجب حاصل شدن اثر بهینه به روی بافت هدف خواهد شد به گونه ای که کمترین تاثیر بر روی بافت مجاور گذاشته شود.

نور لیزر بر روی هر چیز تیره رنگ اثر گذاشته، به آن حرارت داده و موجب سوزانده شدنش می شود. زمانی که به موی تیره رنگ، حرارت داده می شود فولیکول مو آسیب دیده و از بین می رود.

در فولیکول و ساقه مو ماده ای به نام ملانین وجود دارد که نور تابشی لیزر را به خود جذب کرده و آن را به انرژِ گرمایی تبدیل می نماید، با این کار دمای مو بالا رفته و چنانچه دما به میزان لازم بالا باشد ریشه مو خواهد سوخت.

چند جلسه برای لیزر موهای زائد لازم است؟

هر یک از موهای بدن یک چرخه رشد و استراحت دارند، اکثر موهای بدن در یک مدت زمان مشخص در فاز استراحت بوده و تعداد کمی از آن ها در فاز رشد قرار دارند. چنانچه فولیکول مو در حین لیزر موهای زائد در فاز استراحت باشد طبیعتاً اشعه تابشی لیزر تاثیری به روی آن نخواهد داشت، به همین علت است که برای از بین بردن همه موهای زائد به چند جلسه لیزر درمانی با فواصل زمانی مشخص احتیاج است.

در هر جلسه لیزر تعدادی از فولیکول هایی که فعال هستند سوزانده می شوند و پس از مدتی همه موها از بین خواهند رفت.

با اینکه از بین بردن موهای زائد با لیزر نسبتاً دائمی بوده و احتمال رشد مجدد مو با انجام آن از بین می رود اما حدود 20 تا 30 درصد احتمال دارد موهای زائدی که ریخته شده اند باز گردند به همین علت افراد باید طی فواصل زمانی معین نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

 

لیزر موهای زائد

 

تاثیر لیزر بر روی افرادی با مشکلات هورمونی

افرادی که به دلیل ابتلا به تخمدان پلی کیستیک یا مشکلات هورمونی با رشد زیاد مو در نواحی مختلف بدن خود، حتی مناطقی که به طور طبیعی مو ندارند مواجه هستند می بایست ابتدا نسبت به درمان اختلالات هورمونی اقدام کرده و سپس لیزر موهای زائد را انجام دهند.

البته باید گفت که انجام لیزر مو زائد در این افراد نیاز به درمان کامل مشکل مورد نظر نداشته و افراد همزمان با اقدام برای درمان می توانند نسبت به انجام لیزر نیز اقدام کنند.

درمان دارویی موجب پیشگیری از رشد موهای جدید شده و لیزر به طور همزمان موهای زائد را از بین خواهد برد. باید بگوییم که لیزر بدون انجام دارو درمانی کاملاً بیهوده بوده و فقط با صرف هزینه اضافی برای این افراد همراه است.

کاندیدای مناسب لیزر موهای زائد

همه افراد می توانند موهای بدن خود را به وسیله لیزر از بین برده و از آن نتیجه خوبی بگیرند ولی افرادی با پوست روشن و موهای تیره و قطور نسبت به سایر افراد نتیجه بهتری از این روش گرفته و در نتیجه کاندید مناسب تری برای لیزر هستند.

 

لیزر موهای زائد

 

عوامل تاثیرگذار در نتیجه لیزر موهای زائد

باید گفت که سه عامل زیر بیشترین تاثیر را در نتیجه رفع موهای زائد با لیزر دارند:

  1. درمان مشکلات هورمونی در صورت ابتلا به آن ها
  2. انتخاب صحیح دستگاه لیزر
  3. کامل نمودن دوره لیزر در موعد تعیین شده
  4. انتخاب صحیح درجه لیزر

دستگاه الکساندرایت کندلا با تولید دو طول موج 755 و 1064 نانومتری تاثیرگذارترین دستگاه موجود برای از بین بردن موهای زائد است که نتیجه آن برای افرادی با پوست تیره نیز بسیار مطلوب و رضایت بخش می باشد. با وجود بهره گیری اکثر کلینیک های آمریکا از این دستگاه، تنها تعداد معدودی از کلینیک های موجود در ایران به دستگاه الکساندرایت کندلا مجهز هستند که مرکز پزشکی سیب یکی از آن هاست. دکتر ارسلان فاضلی با تجربه و مهارت زیاد در زمینه لیزر موهای زائد و انواع روش های جوانسازی پوست ، در این مرکز به ارائه خدمات به بهترین نحو ممکن به مراجعین خود می پردازد.

 

پاسخ

چهار × سه =

Call Now Buttonتماس با مرکز پزشکی سیب