مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم : جراحی شکم که در اصطلاح به آن ابدومینوپلاستی گفته می شود در زمره جراحی های زیبایی قرار گرفته و شامل حذف پوست و بافت های چربی اضافی شکم می باشد.

داشتن یک شکم تخت و بدون چربی اضافی آرزوی بسیاری از افراد می باشد و آن ها راه های زیادی همچون گرفتن رژیم های سخت و ورزش های سنگین را برای دست یابی به این آرزو امتحان می کنند که همیشه پاسخگو نبوده یا تغییرات حاصل شده آنقدر ناچیز است که نمی تواند رضایت افراد را جلب نماید.

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم روشی است که با انجام آن می توان در کمترین زمان ممکن به یک شکم زیبا و فاقد چربی های اضافی دست یافت.

برای دستیابی به مطلوب ترین نتایج از این جراحی زیبایی ابتدا می باید با تحقیقات لازم یک پزشک خوب را برگزیده و در مرحله بعدی مراقبت های بعد از جراحی شکم را با دقت رعایت نموده و انجام دهید.

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم

 

نکاتی در رابطه با جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی تحت بیهوشی کامل و در بیمارستان انجام شده و حدود 2 تا 5 ساعت برای انجام آن زمان نیاز است، البته باید بگوییم که این مدت زمان در جراحی مینی ابدومینوپلاستی کمتر و حدود 1 تا 2 ساعت می باشد.

بهتر است بیمار حین مراجعه برای انجام ابدومینوپلاستی یک همراه داشته باشد تا او را به خانه رسانده و تا حاصل شدن بهبودی نسبی از او مراقبت نماید.

به دلیل برش ها و تغییرات صورت گرفته بیمار در روزهای اول مقداری درد و تورم خواهد داشت که برای به حداقل رساندن تورم و همچنین جوش خوردن پوست به ماهیچه تحتانی خود استفاده از گن بعد از ابدومینوپلاستی الزامی می باشد.

بهتر است افراد از استراحت مطلق خودداری نمایند به همین منظور معمولاً پزشکان از بیماران خود می خواهند به آرامی پیاده روی کرده یا در خانه راه بروند؛ این کار موجب بهبودی سریع تر و تسهیل جریان خون می شود.

مدت زمان لازم برای بهبودی بیمار به فاکتورهایی همچون وضعیت بیمار قبل از عمل، شدت و نوع جراحی بستگی دارد؛ چنانچه در شرایط مناسبی از نظر جسمی قرار دارید بهبودی شما سریع تر حاصل خواهد شد.

برخی از بیماران بعد از گذشت حدود 2 هفته می توانند انجام فعالیت های سبک را از سر بگیرند در صورتی این پروسه برای برخی دیگر طولانی تر و حدود 3 تا 4 هفته می باشد.

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم

 

نکات زیر به روند بازیابی افراد کمک می کنند

به دلیل تغییرات ایجاد شده ممکن است بیمار در صاف ایستادن مشکل داشته باشد، از انجام هر تلاشی برای صاف ایستادن و کشیدن بدن خودداری نمایید؛ به مرور زمان عضلات نرم تر شده و به حالت اولیه باز خواهند گشت.

از گنی استفاده کنید که برای بدن شما مناسب بوده و فشار متناسبی را به بدن تان وارد کند. افراد باید گن را به مدت چند هفته به طور مداوم استفاده کرده و آن را تنها برای استحمام از تن خود خارج کنند.

مراقبت از درن ها

درن لوله ای باریک است که پزشک به منظور تخلیه خونابه های موجود در شکم بعد از ابدومینوپلاستی در زیر پوست قرار داده و به این ترتیب موجب ایجاد تسریع در روند بهبودی می شود.

درن ها به مدت 3 تا 5 روز و تا زمانی که خونابه ها تا حد زیادی از بدن خارج شوند در محل باقی مانده و سپس توسط پزشک یا پرستار بیرون آورده می شوند.

برای پیشگیری از مسدود شدن لوله ها آن ها را تخلیه نموده و تا زمان خارج درن ها از بدن به هیچ عنوان استحمام نکنید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی شکم

  • به میزان زیاد آب و آبمیوه طبیعی بنوشید.
  • از خوردن غذاهای سفت پرهیز نموده و غذاهای آبکی و نرم بخورید.
  • برای پیشگیری از یبوست مواد غذایی حاوی فیبر همچون میوه و سبزیجات مصرف کنید.
  • از مصرف مواد حاوی کافئین و نوشابه های گازدار بپرهیزید.
  • از لباس های گشاد، دکمه دار و راحت استفاده نمایید.
  • از رانندگی کردن به مدت 1 هفته خودداری کنید.
  • به مدت 2 هفته از مصرف مشروبات الکلی، سیگار و دخانیات اجتناب نمایید.

پاسخ

هفده + شش =

Call Now Buttonتماس با مرکز پزشکی سیب